Myju, myju, pucu, pucu, czyli jak dbać o wyroby

owca

Witajcie :)

Kociaczki moje, dziś rzecz istotna. Traktat o pielęgnacji udziergów.

Kieruję go zarówno do tych, którzy nie wiedzą, jak i tych, którzy najpierw wrzucają sweter do pralki na wysoką temperaturę, wirowanie i suszenie, a potem pytają, co to się stało, że się ze…psuło ;)

Wykonanie swetra, szalika czy skarpet to rzecz praco- i czasochłonna, a także kosztochłonna, ale bardzo łatwo ją zniszczyć poprzez nieodpowiednie obchodzenie się z wyrobami.

Część włóczek według producentów można prać w pralce, a niektóre nawet prasować, jednak ja na swoich metkach zalecam delikatne ręczne pranie w chłodnej wodzie, powstrzymanie się od prasowania, wybielania, wirowania i czyszczenia chemicznego. Dodatkowo, w przypadku wełny, pierzemy i płuczemy w tej samej temperaturze, alby uniknąć sfilcowania.
Po praniu nie wykręcamy udziergów, tylko wyciskamy w ręczniku nadmiar wody i suszymy na leżąco, ponieważ szczególnie te większe, gdy są mokre sporo ważą, i wisząc, mogą się bardzo mocno wyciągnąć.

I ostatnia rzecz, chyba najważniejsza – traktować z miłością <3

Pielęgnacja rzeczy wykonanych ręcznie wymaga trochę więcej wysiłku, niż wrzucenie do pralki, ale z całą pewnością odpowiednio traktowane ubrania i dodatki odwdzięczą nam się za to długą żywotnością :)

Oczywiście są różne szkoły, i na pewno znajdą się osoby, które traktują rękodzieło z mniejszą delikatnością, i jak to mówią: „jeszcze nic się nie stało”, ale ja zalecam – jak na skrzyżowaniu równorzędnym – szczególną ostrożność. Wyjątek stanowią wyroby z włóczki typu superwash, którym ostrzejsze traktowanie z reguły krzywdy nie robi, ale i im można podarować trochę delikatności, prawda? :)

Krótko mówiąc: dbajcie o udziergi, a one będą dbały o Was :)

Buziaki,

Majcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>